Ускладнення діабета - які ризики пов'язані з діабетом?

У світі на сьогоднішній день мільйони хворих страждають на цукровий діабет. При цьому порушення обміну речовин спостерігається постійно підвищений рівень цукру в крові. Основна частина часу цукровий діабет має прихований перебіг, тому його виявляють частіше вже на пізній стадії. Неефективний контроль рівня цукру в крові призводить до розвитку супутніх захворювань, які частіше небезпечні, ніж власне цукровий діабет. Причиною розвитку багатьох супутніх захворювань при цукровому діабеті завжди є надмірно високий рівень глюкози в крові. Це означає, що клітинам доводиться розщеплювати надлишкову кількість глюкози, при цьому виділяються кисневмістні вільні радикали, супероксидні аніони, які провокують додаткові ускладнення. Спочатку вони викликають пошкодження дрібних кровоносних судин, потім більш великих, що в свою чергу веде до ураження нервової системи, порушення зору і, у віддаленній перспективі, розвитку ниркової недостатності. Із-за ризику розвитку тромбозу та атеросклерозу значно підвищується ризик виникнення інфаркту міокарда та інсульту.

Супутні захворювання розвиваються у багатьох пацієнтів з цукровим діабетом, і розпізнати цей ризик на ранній стадії дуже складно.

ОГЛЯД ТЕМИ

Діабетична нейропатія - ураження нервової системи при цукровому діабеті

Через пошкодження кровоносних судин в результаті високого рівня цукру в крові нерви, що відповідають за забезпечення відчуття дотику і роботи опорно-рухового апарату, не отримують в достатній кількості кисень та поживні речовини. Поряд з іншими метаболічними процесами, викликаними гіперглікемією (наприклад, збільшенням вироблення так званих «кінцевих продуктів глікіровання» або AGE-продуктів, модифікованих білків і (або) ліпідів), це веде до поступового руйнування нервів.З одного боку, AGE-продукти (метаболічні відходи) викликають посилення вироблення реактивних форм кисню і перешкоджають роботі атиоксидантних систем; з іншого боку, в умовах окислення вироблення AGE-продуктів посилюється, тим самим приводячи до формування порочного кола і викликаючи розвиток діабетичної нейропатії - одного з найбільш частих супутніх захворювань при цукровому діабеті. Зазначене порушення відзначається майже у кожного третього пацієнта з цукровим діабетом і накладає суттєві обмеження на їхнє повсякденне життя. Чим далі нервові закінчення знаходяться від серця, тим вище ризик їх недостатнього кровопостачання. Таким чином, в першу чергу пошкоджуються тендітні нерви нижніх кінцівок, що відповідають за передачу больових і температурних відчуттів. Також нейропатія може вражати автономну нервову систему організму. Вона забезпечує автономне регулювання функцій органів і організму в цілому і не піддається свідомому контролю з боку людини.

Симптоми діабетичної нейропатії

Діабетична нейропатія, як така, може проявлятися вкрай по-різному в залежності від ураження нервів. Вона може вести до втрати тактильної, больової або температурної чутливості. Кінцівки німіють, так як нерви більше не передають чутливі імпульси. Однак наслідком порушення функції нервів може стати розвиток хронічного больового синдрому і парестезії, яка проявляється у формі поколювання і формікаціі в кінцівках, що в кінцевому підсумку може призвести до паралічу. При ураженні вегетативної або автономної нервової системи може спостерігатися аритмія, проблеми з ерекцією і порушення скоротливої ​​здатності сечового міхура. У деяких випадках пацієнти можуть не відчувати симптомів небезпечної діабетичної гіпоглікемії в зв'язку з порушенням функції нервів. Хворобу краще запобігти, ніж лікувати, тому так важлива профілактичне лікування

Правильний підхід до лікування діабетичної нейропатії

При призначенні лікування з приводу діабетичної нейропатії слід завжди враховувати три істотних аспекти:

  • Головне - оптимізувати механізми регулювання рівня цукру в крові. Цього можна досягти шляхом зміни способу життя і, при необхідності, корекції медикаментозної терапії.
  • У деяких випадках поліпшити стан пацієнта може симптоматична терапія відповідними лікарськими препаратами центральної дії.
  • Третій суттєвий аспект - блокування патологічних метаболічних процесів, наприклад, вироблення, згадуваних вище AGE-продуктів, бенфотіаміном. Цей важливий біологічний фактор можна використовувати для профілактики погіршення стану і розвитку віддалених наслідків.

Синдром діабетичної стопи - часте ускладнення діабетичної нейропатії

Порушення функції нервової системи внаслідок діабетичної нейропатії і оклюзійні ураження периферичних артерій може призводити до ампутації стопи: в Німеччині проводять близько 50 000 таких операцій на рік. При поступовому відмиранні нервів в нозі пацієнт перестає відчувати пошкодження і ділянки здавлювання. Рани швидко інфікуються, а їх загоєння через слабке кровопостачання протікає дуже повільно. Навколо ран можуть утворюватися абсцеси, що викликають пошкодження м'яких тканин і кісток, і в кінцевому підсумку стопу неможливо зберегти. Для попередження цього слід в обов'язковому порядку проводити профілактичну терапію і регулярно оглядати стопи. Це дозволить вже на ранніх стадіях виявити навіть невеликі пошкодження і запобігти розвитку небезпечного запалення.

Diabetische Folgeerkrankungen Füße

Ризик розвитку тромбозу і оклюзійного ураження периферичних артерій як супутніх захворювань при цукровому діабеті

Пошкодження стінок кровоносних судин зпоступово веде до відкладення на них кальцію, в результаті чого розвивається атеросклероз. Через звуження просвіту артерій внаслідок зазначеного процесу відбувається обмеження кровотоку в уражених ділянках. В результаті тканини, які гостро потребують надходження кисню, не отримують його в достатній кількості. Крім того, в місцях відкладення кальцію можуть утворитися тромби. Внаслідок тромбозу і відділення кальцієвих відкладень істотно підвищується ризик розвитку інфаркту міокарда та інсульту. Зокрема, у пацієнтів з цукровим діабетом 2-го типу відзначається схильність до розвитку інсульту, оскільки у них часто спостерігаються супутні порушення ліпідного обміну і високий артеріальний тиск. Але слід зазначити, що пацієнти з цукровим діабетом 1-го типу також більш схильні до розвитку інсульту, ніж здорові особи.

Переміжна кульгавість як супутнє захворювання при цукровому діабеті

Звуження артерій нижніх кінцівок називають оклюзійним ураженням периферичних артерій або ОУПА. Спочатку захворювання проявляється похолоданням і поколюванням, пізніше болем в нижнії кінцівці, особливо під час ходи. З цієї причини пацієнтові частіше доводиться зупинятися, щоб перепочити. На більш пізніх стадіях зазначене захворювання може привести до некрозу і, як наслідок, ампутації ураженої кінцівки або стопи. Оскільки перші прояви спостерігаються тільки при стенозі артерії на 90%, заходи з профілактики пізніх ускладнень важливо застосовувати вже на ранній стадії захворювання.

Diabetische Folgeerkrankungen Schaufensterkrankheit

Пошкодження нирок при цукровому діабеті - діабетична нейропатія як вторинне захворювання

Пошкодження стінок кровоносних судин внаслідок постійно підвищеного рівня цукру в крові впливає також на дрібні кровоносні судини (капіляри) нирок. На тлі поступового зниження активності ниркових тілець відбувається неухильне погіршення механізмів детоксикації, важливу роль в забезпеченні яких грає фільтраційна здатність нирок. Викликане на цукровий діабет пошкодження нирок відзначається приблизно у кожного десятого хворого на цукровий діабет. Це пошкодження може бути присутнім вже на ранній стадії цукрового діабету, і протягом тривалого періоду часу його перебіг може ускладнюватися без видимих ​​проявів. Характерні симптоми захворювання і ознаки інтоксикації організму, наприклад, фарбування очних яблук і шкіри в жовтий колір, розвиваються у багатьох пацієнтів тільки на пізній стадії захворювання. При несприятливому результаті нирки можуть припинити функціонувати. В цьому випадку єдиний спосіб поліпшити стан пацієнта - це діаліз або пересадка нирок. Захворювання можна виявити на ранніх стадіях за результатами дослідження крові, тому такі аналізи слід виконувати регулярно.

Ураження сітківки як вторинне захворювання при цукровому діабеті - діабетична ретинопатія

При підвищенні рівня цукру в крові також уражаються капіляри сітківки. Діабетична ретинопатія - часта причина розвитку сліпоти. В результаті відмирання дрібних артерій сітківки утворюються аневризми і відбувається закупорка судин. Для компенсації втрачених артерій утворюються нові, але вони теж легко розриваються, що може привести до відшарування сітківки. Поряд з іншими заходами профілактики зупинити погіршення симптомів може допомогти лазерна терапія.

На капіляри сітківки також впливають наслідки підвищеного рівня цукру в крові. Діабетична ретинопатія є частою причиною сліпоти. Дрібні, тонкі артерії сітківки відмирають, утворюються аневризми і судинні оклюзії. Нові артерії формуються, щоб компенсувати втрату тих, які померли, але вони можуть легко розірватись і викликати відшарування сітківки. Разом з іншими профілактичними заходами, лазерне лікування може допомогти сітківці зупинити погіршення симптомів.

Diabetische Folgeerkrankungen Auge

Розпізнавання та профілактика ранніх стадій супутніх захворювань при цукровому діабеті

Після діагностування цукрового діабету пацієнта необхідно обстежити на наявність супутніх захворювань. З перебігом захворювання хворих на цукровий діабет слід регулярно обстежувати на предмет ураження нервової системи і порушень кровообігу з метою виявлення розвитку ускладнень на ранніх стадіях, коли вони ще піддаються лікуванню. Лікар після докладного опитування пацієнта про найбільш часті симптоми, які спостерігаются у пацієнта,  вимірює артеріальний тиск і перевіряє рефлекси. Чутливість нервів оцінюють за допомогою камертона: до досліджуваної області стопи прикладають ніжку вібруючого камертона і просять пацієнта повідомити, коли він перестане відчувати вібрації.

Здоровий спосіб життя як чинник профілактики супутніх захворювань при цукровому діабеті

Існує ряд заходів, які пацієнти з цукровим діабетом можуть зробити для запобігання розвитку або прогресування ускладнень. В першу чергу слід відмовитися від паління і максимально скоротити обсяг споживаного алкоголю. Паління негативно впливає на стан кровоносних судин, піддаючи артерії, вже пошкоджені внаслідок підвищеного рівня цукру в крові, додатковому ризику. З огляду на нейротоксичну дії алкоголю, він протипоказаний пацієнтам з діабетичною нейропатією. Печінка не може ефективно регулювати рівень цукру в крові одночасно з розщепленням спожитого алкоголю. Це може привести до розвитку гіпоглікемії.

Diabetische Folgeerkrankungen Gemüse

Здорове збалансоване харчування в поєднанні з достатнім фізичним навантаженням і недопущенням надмірної ваги - ось ті заходи, завдяки яким ви зможете максимально уникати розвитку симптомів, незважаючи на наявність цукрового діабету. Крім контролю рівня цукру в крові для посилення захисту кровоносних судин слід забезпечити ефективний контроль артеріального тиску і рівня ліпідів в крові. При цьому не слід забувати про те, що прийом деяких протидіабетичних лікарських препаратів також може негативним чином впливати на стан кровоносних судин: їх діюча речовина метформін зменшує рівень вітаміну B12 і фолієвої кислоти. Зазначені вітаміни відповідають за регуляцію метаболізму гомоцистеїну. Підвищена концентрація гомоцистеїну в крові може в свою чергу призвести до пошкодження стінок кровоносних судин. Таким чином, застосування протидіабетичних препаратів може непрямим чином викликати розвиток характерних для цукрового діабету супутніх захворювань. З цієї причини при постійному прийомі таких препаратів слід в обов'язковому порядку регулярно вимірювати рівень цих важливих вітамінів групи B в крові

© 2016 Wörwag Pharma GmbH & Co. KG -© 2016 Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - The range of information provided in www.woerwagpharma.de about personal health is exclusively for your information and in no way replaces a personal consultation, examination or diagnosis by a licensed physician. The contents made available on www.woerwagpharma.de cannot and may not be used for establishing diagnoses and/or taking medication on your own. Please also pay attention to the exclusion of liability and our indications to the image rights.

Детальніше