Близько семи мільйонів людей у Німеччині страждають від діабету. Порушення обміну речовин призводить до постійного підвищення рівня цукру в крові. Здебільшого діабет розвивається підступно і тому в багатьох випадках виявляється пізно.
Супутні захворювання діабету - які ризики пов'язані з діабетом?
![[Перекладіть на англійську:] [Перекладіть на англійську:]](/fileadmin/_processed_/1/3/csm_walk_3d343af37f.jpg)
Ризики поганого контролю рівня цукру в крові - це супутні захворювання, які часто є більш небезпечними, ніж сама діабетична хвороба. Причиною різних супутніх діабетичних захворювань завжди є надмірно високий рівень цукру в крові хворих на діабет. Це означає, що розщеплення глюкози в клітинах перевантажене і вивільняються кисневі радикали - точніше, супероксидні аніон-радикали, - які потім запускають додаткові ускладнення. Вони пошкоджують спочатку тонкі кровоносні судини, а згодом і більші, спричиняючи тим самим пошкодження нервів, проблеми із зором та ниркову недостатність у довгостроковій перспективі. Ризик інфаркту та інсульту значно зростає через ризик тромбозу та артеріосклерозу. Супутні діабету захворювання зустрічаються у багатьох пацієнтів - дуже важко виявити ризик на ранніх стадіях.
Діабетична нейропатія - ураження нервів, спричинене діабетом
Оскільки кровоносні судини пошкоджуються через високий рівень цукру в крові, нерви, що відповідають за тактильні відчуття, та опорно-руховий апарат більше не отримують достатньої кількості кисню та поживних речовин. Разом з іншими метаболічними процесами, спричиненими гіперглікемією (наприклад, підвищеним утворенням так званих AGEs або «просунутих кінцевих продуктів глікації», тобто модифікованих білків та/або ліпідів), це призводить до поступового руйнування нервів. З одного боку, AGEs (відходи метаболізму) збільшують утворення активних форм кисню і перешкоджають роботі антиоксидантних систем; з іншого боку, утворення AGEs продовжує збільшуватися в окислювальних умовах, тим самим запускаючи порочне коло і запускаючи діабетичну нейропатію, одне з найпоширеніших супутніх захворювань при діабеті. Майже кожен третій пацієнт з діабетом страждає від неї, страждаючи від серйозних обмежень, які цей стан спричиняє у повсякденному житті. Чим далі нервові закінчення знаходяться від серця, тим більше вони піддаються ризику недостатнього живлення. Відповідно, в першу чергу це впливає на чутливі нерви в ногах, які відповідають за передачу відчуття болю та температури. Невропатія також може вражати вегетативну нервову систему організму. Вона відповідає за вегетативний контроль органів і функцій організму і не піддається свідомому впливу з боку людини.

Симптоми діабетичної нейропатії
Діабетична нейропатія може проявлятися найрізноманітнішим чином, залежно від того, які нерви гостро уражені:
- Втрата відчуття дотику, болю або температури
- Оніміння кінцівок або параліч
- Хронічний біль
- Поколювання або утворення в кінцівках
- Аритмія
- Слабкість сечового міхура або проблеми з ерекцією
За певних умов хворим важче сприймати симптоми небезпечної діабетичної гіпоглікемії через неправильне функціонування нервової системи. З цієї причини профілактика є кращою за лікування, і саме тому профілактичне лікування є таким важливим.
Як правильно лікувати діабетичну нейропатію
Лікування діабетичної нейропатії завжди повинно базуватися на трьох основних принципах:
- Оптимізація регуляції рівня цукру в крові шляхом зміни способу життя та, за необхідності, правильної корекції медикаментозного лікування
- Симптоматична терапія болю відповідними препаратами центральної дії
- Блокування патогенних метаболічних шляхів, таких як вищезгадане утворення АПФ, для протидії прогресуванню захворювання. У цьому контексті актуальною є також компенсація дефіциту вітаміну В1 попередником вітаміну В1 бенфотіаміном
Діабетична стопа - частий наслідок діабетичної нейропатії
Спричинене діабетичною нейропатією або в рідкісних випадках оклюзійною хворобою периферичних артерій, порушення функції нервів може призвести до ампутації стопи у важких випадках. Оскільки нерви в нозі починають відмирати, пацієнти більше не відчувають травм і больових точок. Рани можуть легко інфікуватися і загоюватися дуже повільно через поганий кровообіг. Навколо ран можуть утворюватися абсцеси, які вражають тканини та кістки, аж поки ногу не вдасться врятувати. Профілактика та регулярний огляд стоп є необхідними. Таким чином, навіть невеликі травми можна розпізнати на ранніх стадіях і запобігти небезпечним запаленням.
Діабетичні беглітерні захворювання своєчасно виявляти та попереджувати
Пошкодження стінок кровоносних судин з часом призводить до відкладення кальцію - і починається артеріосклероз. Цей процес звужує кровотік через звуження артерій. В результаті, недостатня кількість кисню не може досягти тих місць, де він вкрай необхідний. Крім того, на кальцієвих відкладеннях можуть утворюватися тромби. Ризик серцевого нападу або інсульту, спричиненого тромбозом і відшаруванням кальцієвих відкладень, різко зростає. Пацієнти з діабетом 2 типу, зокрема, схильні до інсульту, оскільки на них впливають часто супутні порушення ліпідного обміну та високий кров'яний тиск. Однак пацієнти з діабетом 1-го типу також більш схильні до ризику, ніж ті, хто не має цього захворювання.
Профілактика та регулярний огляд стоп є необхідними. Так можна вчасно розпізнати навіть невеликі травми та запобігти небезпечним запаленням.

Ризик тромбозу та оклюзійних захворювань периферичних артерій як супутнього діабету
Пошкодження стінок кровоносних судин з часом призводить до відкладення кальцію - і починається артеріосклероз. Цей процес звужує кровотік через звуження артерій. В результаті, недостатня кількість кисню не може досягти тих місць, де він вкрай необхідний. Крім того, на кальцієвих відкладеннях можуть утворюватися тромби. Ризик серцевого нападу або інсульту, спричиненого тромбозом і відшаруванням кальцієвих відкладень, різко зростає. Пацієнти з діабетом 2 типу, зокрема, схильні до інсульту, оскільки на них впливають часто супутні порушення ліпідного обміну та високий кров'яний тиск. Однак пацієнти з діабетом 1 типу також більш схильні до ризику, ніж ті, хто не має цього захворювання.
Профілактика та регулярний огляд стоп є незамінними. Так можна вчасно розпізнати навіть невеликі травми та запобігти небезпечним запаленням.
Переривчаста кульгавість як діабетична супутня патологія
Якщо звуження кровоносних судин відбувається в артеріях ніг, такий стан називають оклюзійною хворобою периферичних артерій (ОХП). Спочатку вона проявляється відчуттям холоду та поколювання, пізніше - болем у ногах, особливо під час ходьби. Тому хворі повинні часто зупинятися, щоб трохи відпочити. A На пізніх стадіях цей стан може призвести до повного некрозу кровоносних судин, що призводить до ампутації ураженої ноги або стопи. Оскільки початкові симптоми з'являються лише після того, як артерія досягає 90-відсоткового блокування, рання профілактика має важливе значення для запобігання пізнім ускладненням.
Ураження нирок, спричинене діабетом - діабетична нефропатія як вторинне захворювання
<Пошкодження стінок кровоносних судин, спричинене постійно підвищеним рівнем цукру в крові, також впливає на ніжні кровоносні судини (капіляри) нирок. Коли ниркові тільця поступово перестають функціонувати, детоксикація організму, що здійснюється завдяки важливій функції ниркової фільтрації, неухильно погіршується. Приблизно один з десяти хворих на діабет страждає від ураження нирок, спричиненого діабетом. Пошкодження можуть бути присутніми вже на ранній стадії діабету і погіршуватися протягом тривалого часу, залишаючись непоміченими. Типові симптоми та ознаки отруєння, такі як жовте забарвлення очей та шкіри, з'являються у багатьох пацієнтів лише на пізній клінічній стадії. У найгіршому випадку функція нирок може повністю припинитися, і тоді єдиним засобом лікування є діаліз або трансплантація нирки. На ранніх стадіях захворювання аналіз крові вже може вказати на наявний стан, тому його слід проводити регулярно.
Ураження сітківки як вторинне захворювання діабету - діабетична ретинопатія
Капіляри сітківки також страждають від наслідків підвищеного рівня цукру в крові. Діабетична ретинопатія є частою причиною сліпоти. Дрібні, ніжні артерії в сітківці відмирають, утворюються аневризми та судинні оклюзії. Нові артерії утворюються, щоб компенсувати втрату тих, що загинули, але вони можуть легко розірватися і спричинити відшарування сітківки. Разом з іншими профілактичними заходами лазерне лікування може допомогти сітківці зупинити погіршення симптомів.
Здоровий спосіб життя допомагає запобігти супутнім захворюванням діабету
Існують деякі заходи, які пацієнти з діабетом можуть вжити, щоб запобігти виникненню різних вторинних захворювань, спричинених діабетом (знизити ризик їх виникнення або прогресування).
- повна відмова від алкоголю та сигарет
- здорове, збалансоване харчування
- фізичні вправи та уникнення зайвої ваги
- контроль рівня цукру в крові, артеріального тиску та ліпідів у крові
Куріння впливає на кровоносні судини, додатково наражаючи на небезпеку артерії, вже пошкоджені підвищеним рівнем цукру в крові. За наявності діабетичної нейропатії слід особливо уникати вживання нейротоксину алкоголю. Печінка (яка працює над розщепленням алкоголю після вживання напою) не може виконувати своє завдання з регулювання рівня цукру в крові в цей час дуже добре. Це може призвести до гіпоглікемії.
Слід також зазначити, що прийом ліків від діабету метформіну також може призвести до низького рівня вітаміну В12. Дефіцит цього вітаміну може призвести, серед іншого, до порушень кровотворення та пошкодження нервів. Тому аналіз крові на вміст цього важливого вітаміну групи В є необхідним для тих, хто тривалий час приймає ліки від діабету.
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Надана на сайті www.woerwagpharma.ua інформація про особисте здоров'я призначена виключно для ознайомлення і жодним чином не замінює особисту консультацію, обстеження або діагностику у ліцензованого лікаря. Інформація, розміщена на сайті www.woerwagpharma.ua, не може і не повинна використовуватися для самостійного встановлення діагнозу та/або прийому ліків. Будь ласка, зверніть увагу на виключення відповідальності та наші вказівки щодо прав на зображення.